Nästan som i Paris
När jag fyllde år i januari fick jag en helg på Pigalle i present av min man. Då ingen av oss har föräldrar eller syskon som bor i vår närhet, så är det inte helt enkelt för oss att få barnvakt.
Så i lördags eftermiddag checkade vi in här och det kändes som att kliva in i Paris. Jag älskar känslan, ja hela konceptet som det här hotellet har skapat.
Som några av er kanske vet sedan tidigare, så är jag väldigt svag för tapeter. Fick lov att smyga runt lite i hotellet och titta på allt vackert.
Den här tapeten hade vi i sovrummet i vårt förra hem. Jag trivdes så bra med den och skulle inte ha något emot att tapetsera upp den igen, fast i en annan färgställning.
Vi bodde i det största rummet, Royale. Så fint att fly vardagen en stund och få bli lite bortskämd, bara vi två. Hur vackert är det inte med tunga, vinröda sammetsgardiner?
På kvällen bytte jag om till min glittriga byxdress, ett reafynd från Monki, och gick en trappa upp för att äta middag på restaurang Atelier. Vi valde skafferimenyn, där man kan forma sin egen meny på fyra rätter. Rekommenderas varmt!
Ute var det typiskt Göteborgsväder med regn och blåst, så det var skönt att inte behöva ge sig iväg någon annanstans. Lika bra att fortsätta låtsas vara i Paris.
Men det bästa på hela helgen var ändå att komma hem igen och få krama om barnen. Nu snöar det för fullt här ute och jag har lovat att vi ska åka pulka om snön ligger kvar på marken i morgon när vi vaknar. Hoppas att ni har haft en skön söndag framför Vasaloppet.
sa-fint-jag-vill
Underbart! längtar till dom öppnar takterassen, så vi kan äta ostron och dricka champagne där 🙂
annacate
Jaaa, längtar!